Cześć :) Dziś temat mocno witaminowy i mocno optymistyczny. Zapraszam do artykułu a pokaże Ci czego jeszcze nie wiesz o witaminie B1 a co powinieneś.
A więc tak.
Witamina B1 - heterocykliczny związek chemiczny, złożony z pierścienia tiazolowego i pierścienia pirymidynowego, które połączone ssą mostkiem metinowym.
Tak, tak wiem ;)
Zacznijmy jeszcze raz. Więc witamina B1 jest witaminą rozpuszczalną w wodzie zwaną inaczej tiaminą czy aneuryną.
W naszym organizmie odpowiada przede wszystkim za oddychanie komórkowe a także za metabolizm węglowodanów, tłuszczów i aminokwasów, przyśpiesza gojenie ran, uśmierza ból, ale przede wszystkim pomaga w koncentracji i wywołuje u nas OPTYMIZM :D
Niedobór
Jej niedobór może prowadzić nawet do choroby beri-beri jednakże wcześniej powoduje zaburzenia układu pokarmowego i nerwowego, depresję, drżenie mięśni, ogólne osłabienie, zanik mięśni, zapalenie stawów, biegunkę, wymioty, ból nóg, zaburzenia pracy serce, niewydolność krążenia oraz brak apetytu.
Nie wszystko jednak stracone. Mimo iż działanie wysokiej i niskiej temperatury, nikotyna, alkohol a nawet nadmiar cukrów i stres niszczy witaminę B1 to jednak jest ona dostępna z wielu źródeł.
Źródła
- Wieprzowina
- Pełne ziarna zbóż
- Płatki owsiane
- Orzechy i słonecznik
- Wątroba i serce
- Rośliny strączkowe
- Ryby
- Drożdże
- Owoce i warzywa
Zapotrzebowanie
Dzienne zapotrzebowanie przeciętnego człowieka wynosi około 1,6 mg.
Nadmiar
Tak samo jak niedobór występuje przede wszystkim u alkoholików to tak samo nadmiar witaminy B1 występuje u małej liczby osób. Czyż można bowiem mieć nadmiar szczęścia? :D Przedawkowanie witaminą B1 jest możliwe tylko biorąc ją w formie zastrzyków.
Ciekawostka
Najciekawszy jest jednak fakt, że witaminę szczęścia niszczoną przez alkohol odkrył Kazimierz Funk z Polski czyli kraju którego roczne spożycie czystego alkoholu na osobę wynosi powyżej 10 litrów. Wyodrębnił On ją w 1911r. z otrębów ryżowych.
Życie jest za krótkie na zmartwienia więc jedzmy owsiankę i
Zdjęcia: google.grafika
Źródło: http://www.doz.pl/zdrowie/h1204-Witamina_B1_tiamina
http://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_B1
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz